Zor Yolları Keyifli Haline Getiren Ford Ranger Raptor

Sportif görünüşü ve şık tasarımıyla sınıfındaki arazi araçları içerisinde ön plana çıkmayı başaran Ford Ranger Raptor, sürüş esnasında ‘’Arazi Yönetim Sistemi’’ özelliğiyle tek bir tuşla farklı arazilerde kolay sürüş imkanı sağlıyor. Özel süspansiyon sistemi sayesinde büyük darbeleri emerek zıplamaları ve savrulmaları en aza indiriyor.

Raptor’un özel yapım koltuklarına oturduğunuz ilk andan itibaren konforu ve kaliteyi hissediyorsunuz.  Sportif görünüşüyle benzer arazi araçlarından farkını ilk bakışta ortaya koyuyor. Standart Ranger’dan farklı olarak daha geniş çamurlukları olan Ranger Raptor’un ön tamponu da geniş ve daha sportif tasarım sahip olma özelliği taşıyor. Ayrıca bu geniş yapısı, sayesinde arazi koşullarında otomobilin yandan oluşabilecek temaslara karşı korunması da sağlanıyor. Geniş çamurluk yuvaları devasa lastiklerle doldurulması araca kattığı artı bir değer olarak göze çarpıyor.

Jantların arkasından da Raptor’a özel olarak üretilen piston çapları yüzde 20 genişletilen kaliperlere sahip 332 mm’lik hava kanallı diskler bulunuyor. Otomobilin arka çamurlukları da standart Ranger’dan daha geniş tasarlanmış.

ARAÇ İÇİ KONFOR ÜST SEVİYEDE

Yüksek yapısıyla iniş binişler gözünüzü korkutmasın çünkü bu işlemi kolaylaştırmak için bir tutamak yer alıyor. Dış tasarımında olduğu gibi yaşam alanında da son derece heybetli olan kumanda merkezine geçtiğiniz zaman konforu hemen hissediyorsunuz.

Araç içinde geniş bir konfor sunan Ford Ranger Raptor, kullanım açısından bir sıkıntı yaşatmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.  Aracın içinde neyi aradıysam tam yerinde buldum. Büyük ekrandan yapılan yönlendirmelerim konusunda da hiç sıkıntı yaşamadım.

YENİ NESİL SÜSPANSİYON

Ranger Raptor’un en önemli farkı ise süspansiyon sistemi olduğunu belirtelim. Özel süspansiyon sistemi büyük darbeleri emerek, zıplamaları ve savrulmaları kolayca yumuşatarak sarsıntıları en aza indiriyor. Asfalt üzerinde şimdiye kadar kullandığımız arazi tipi lastikler ve yüksekliğe sahip bütün pick-up’lara göre daha konforlu ve çevik olduğunu söyleyebiliriz. Bu tip lastiklerin kabin içerisinde rahatsız edici seviyede uğultu ve sarsıntı yaşatmaması önemli bir başarı olduğunun altını çizmekte fayda var. Bununla birlikte aracın yönlendirilmesi de hem konfor hem de sürüş dinamizmi konusunda oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Normal şartlarda arkadan itiş ile ilerleyen Ranger Raptor bu sayede daha düşük tüketim ve daha iyi bir manevra kabiliyetine sahip oluyor. Zorlu yol koşullarında ise 4H ve 4L çekiş modları seçilebiliyor. Önünüzdeki tüm engelleri gözünüz kestiriyor, çünkü ona kabiliyeti nedeniyle güven duyuyorsunuz ve bunun karşılığını tam olarak alıyorsunuz.

TEK TUŞLA İHTİYACA ÖZEL PERFORMANS SAĞLIYOR

Asfalt sürüşler sırasında zaten konforlu bir araç olan Ford Ranger Raptor, arazi sürüşlerinde de bu konfordan ödün vermiyor. Ayrıca “Arazi Yönetim Sistemi” adı altında; normal, spor, çim, çamur, çakıl/kar, kum/kaya sürüş modları haricinde Raptor’a özel olarak geliştirilen Baja modu sunuluyor. Baja moduyla çekiş sistemi daha az müdahaleci olurken, gaz tepkileri ve vites geçişleri daha keskinleşiyor ve motor devrinin yüksek seviyede kalması sağlanıyor.

10 VİTESLİ OTOMATİK ŞANZIMAN

Gelişmiş, yeni 10 vitesli otomatik şanzımanla Ranger Raptor olağanüstü bir yakıt ekonomisiyle birlikte ödüllendirici bir hızlanma sunuyor. Şanzımanın değişen koşullara zahmetsizce adapte olmasını sağlayan gerçek zamanlı adaptif vites değiştirme özelliğini de kullanıyor. Böylelikle, ister otoyolda isterse zorlu off-road arazi şartlarında olun, daima doğru zamanda doğru vitesi kullanırsınız. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanma 10,5 saniye, maksimum hız 170 km/s olarak açıklanıyor.

GELİŞMİŞ YENİ MOTOR TEKNOLOJİSİ

Ford tarafından açıklanan fabrika verilerine göre 2.0L EcoBlue Dizel Çift Turbolu motor 213 PS güç üretiyor. 10 ileri otomatik vites kutusu ile donatılan model 213 HP güç ve 500 Nm tork gücü sunan bu motor, arazi performansı için yeni bir standart belirliyor.

ÖZEL HABER TEST YAZISI / ARABA SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir