Yeni Amarok Basına Tanıtıldı

Pazara sunulduğu 2010 yılından bu yana dünya çapında 830 binin üzerinde satış başarısı gösteren Volkswagen Ticari Araç’ın premium pick-up modeli Amarok, yüzde 100 yenilenmiş ikinci nesliyle Türkiye’de satışa sunuldu.

Yepyeni iç ve dış tasarımı, güçlü yeni teknoloji motorları, 4MOTION teknolojisi, akıllı sürüş destek sistemleri ve sınıfında fark yaratacak birçok özelliğiyle Yeni Amarok, bir pick-up’tan fazlasını sunuyor.

Tamamen yeniden tasarlanarak, çarpıcı, sportif bir görünüme ve yepyeni bir iç mekana kavuşan Yeni Amarok, sağlamlığı, gücü ve sunduğu bir çok teknolojik özelliğiyle Volkswagen DNA’sını yüzde 100 korumayı başarıyor.

2.0 litre 205 PS dört silindirli çift turbo ve 3.0 litre 240 PS V6 motor seçenekleriyle; ‘Life’, ‘Style’, ‘Style Plus’, ‘PanAmericana’ ve ‘Aventura’ olmak üzere beş farklı donanım seviyesinde satışına başlanan Yeni Amarok’un lansmana özel kampanyalı fiyatları 1 milyon 200 Bin TL’den başlıyor.

Yeni Amarok, premium pick-up sınıfında standartları yeniden belirliyor

Pazara sunulduğu günden bu yana, üstün tasarımı, gücü ve kalitesiyle ‘premium pick-up’ pazarını yaratan ve bu sınıfın standartlarını belirleyen Amarok, dünya genelinde 830 bin adedin üzerinde satış başarısına ulaştı. Türkiye’de de ilk versiyonuyla pazarda büyük ilgi ve beğeni gören Amarok, 10 yıllık dönemde 24 bine yakın satış adedine ulaşma başarısını gösterdi ve halen en yüksek ikinci el değerine sahip modellerden biri olmayı sürdürüyor. Yeni nesliyle Amarok çıtayı daha da yukarı taşıyor. Birçok ülkeden önce Türkiye pazarına sunulan Yeni Amarok, güçlü ve verimli motorları, 4MOTION teknolojisi, sunduğu premium konfor, yepyeni ön konsolu ve dijital ekranıyla çok daha karizmatik bir duruş sergiliyor. Yeni Amarok sahip olduğu üstünlükleriyle Volkswagen Ticari Araç markasının premium pick-up sınıfındaki iddiasını sürdürüyor.

Her haliyle Volkswagen

Yeni Amarok Volkswagen’in tasarım DNA’sını yansıtmaya devam ediyor. Volkswagen Ticari Araç markasının karakteristiği olan tüm iç ve dış tasarım özellikleri, gelişmiş sürüş destek sistemleri ve yüksek performansıyla Volkswagen üstünlüklerini bütünüyle sergiliyor.

Güçlü, bağımsız ve kendinden emin tasarım

Amarok’un özgün tasarımı yeni neslinde büyük ölçüde değiştirilerek, daha güçlü görünen bir gövdeyle karşımıza çıkıyor. Tamamen yenilenen karizmatik ön bölümde, Volkswagen DNA’sını yansıtan keskin hatlı yeni ön tasarım özellikle dikkat çekiyor.

Önceki nesilde olduğu gibi Yeni Amarok’ta da yarım daire şeklindeki çamurluk davlumbazları, çoğu pick-up modelinin yuvarlak çizgisinin aksine düz bir çizgi formu ile, karakteristik bir Amarok özelliği olarak ayrışıyor. Alüminyum alaşımlı jantlar ve arazi lastikleri, güçlü bir görünüm sergiliyor.

Dört ve altı silindirli güçlü motor seçenekleri

Yeni Amarok’ ta 2.0 litrelik dört silindirli çift turbo motor 205 PS (151 kW) güç ve 500 Nm tork sağlarken, 3.0 litrelik V6 motor 240 PS (177 kW) güç üretiyor ve 600 Nm tork sağlıyor. V6 motor, araca hem şehir içinde hem de offroad koşullarında yüksek performans, düşük yakıt tüketimi ve yüksek çekiş gücü kazandırıyor.

Standart 4MOTION

Yeni Amarok’un tüm donanımlarında 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor.

Genişletilmiş seçilebilir dört tekerlekten çekiş

Seçilebilir dört tekerlekten çekiş sisteminde, standart 4MOTION sisteminde sunulan modlara ek olarak dördüncü bir mod (4A modu) sunuluyor. Sürücü, orta konsoldaki döner düğmeyi kullanarak dört farklı çekiş modu arasından seçim yapabiliyor.

4A modu uzun mesafeli yolculuklarda daha konforlu bir sürüş imkanı sağlıyor. 4A modunda tork, dört tekerleğe ihtiyaca göre dağıtılıyor ve ön akstaki tork en fazla %50 olabiliyor. Bu modda güç dağılımı tamamen değişken olup, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığı için kullanılabiliyor.

Bir diğer mod olan 4H modunda 4MOTION çekiş sistemi, örneğin karlı yollardan güvenli bir şekilde geçmek için (normal hızlarda ve düz yollarda yüksek çekiş seviyelerinde) motor gücünü tekerleklere azaltılmış bir oranda aktarıyor. Ön ve arka akslar arasındaki tork eşit oranda dağılırken, herhangi bir zamanda devreye alınabiliyor ve tüm hız aralığında kullanılabiliyor.

Ek olarak, 4L modu, zorlu arazi koşullarında offroad kullanımı (düşük hızda yüksek tork) için üçüncü bir seviye olarak bulunuyor. 20 km/h’lik hıza kadar kullanılması önerilen bu mod sadece sürüş hızı 5 km/h’nin altında olduğunda devreye alınabiliyor. Bu modda ön ve arka akslar arasında tork eşit oranda dağılıyor.

Amarok özellikle dördüncü mod olan 2H modunda verimli bir sürüş sağlıyor. 2H modunda gücün tamamı arka tekerleklere yönlendiriliyor.

Yeni Amarok’ta ihtiyaca göre beş farklı donanım seçeneği

Yeni Amarok, beş donanım seçeneğiyle pazara sunuluyor. Bu versiyonlar sırasıyla; ‘Life’, ‘Style’, ‘Style Plus’, ‘PanAmericana’ ve ‘Aventura’ olarak isimlendirilmiş durumda.

Tüm modellerde 10 ileri otomatik şanzıman

205 PS ve 240 PS güç üreten TDI motorlar, Türkiye pazarına tüm donanımlarda 10 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor.

Yüksek teknoloji yeni sürüş destek sistemleri

20 adedi tamamen yeni olmak üzere, 25’in üzerinde gelişmiş sürüş destek sistemi Yeni Amarok’ta sürüşü daha konforlu ve güvenli hale getiriyor. Adaptif hız sabitleme sistemi (ACC), otomatik park assist (kendi kendine park sistemi), 360 derece kamera, şerit takip asistanı (Lane Assist), kör nokta algılama ile şerit değiştirme asistanı (Side Assist), şehir içi acil frenleme (Front Assist) Yeni Amarok’ta ilk kez sunuluyor.

Yeni Amarok’a Euro NCAP’ten 5 Yıldız !

Euro NCAP’in açıkladığı test sonuçlarında Yeni Amarok, en yüksek derece olan “5 Yıldız”la derecelendirilme başarısını gösterdi. Yeni Amarok, sunduğu çok sayıdaki sürüş destek ve acil durum fren sisteminin oluşturduğu yüksek güvenlik standartlarıyla bu başarıyı elde etti. Diz hava yastıklarının da sunulduğu Yeni Amarok, yapılan ön ve yan çarpışma testlerinden de en iyi puanları aldı.

Kusursuz far tasarımı

Yeni Amarok’ta farlar kusursuz bir tasarım oluşturuyor. Life donanımında sunulan LED ön farlarla entegre radyatör ızgarası, çapraz çıtalarıyla oldukça karizmatik. Yeni Amarok’un yüksek teknolojik görünümünü vurgulayan ‘IQ.LIGHT – LED Matrix farlar’ ise diğer donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. PanAmericana ve Aventura donanımlarında aracın ön yüzündeki, çapraz çıtaların altında radyatör ızgarası ile oluşan özgün X tasarımı dikkat çekiyor. Yeni Amarok’un arkasında Volkswagen DNA’sı açıkça göze çarpıyor: PanAmericana ve Aventura modellerinde VW logosunun altında bagaj kapağının tamamı boyunca kabartmalı ‘Amarok’ yazısı yer alıyor. Kabartmanın sağında ve solunda ise LED arka far grubu bulunuyor.

Teknolojik ve dijital ön konsol

Yeni Amarok’un iç mekanı Volkswagen Ticari Araç tasarım ekibi tarafından son derece işlevsel tasarlandı. Gösterge paneli, dijital ekran ve yeni kontrol düğmeleri fonksiyonel ve ergonomik olarak sürücüye göre uyarlanmış durumda. Yeni Amarok’un Life donanımında 8 inç, diğer donanım seviyelerinde 12.3 inç boyutunda dijital gösterge paneli bulunuyor. Aracın bilgi-eğlence sistemi ise, Life donanım seviyesinde 10.1 inç, diğer donanımlarda ise 12.0 inç dik yerleştirilmiş dokunmatik ekran ölçülerine sahip.

Yeni Amarok’ta, döner düğme kullanılarak arkadan itiş (2H) ve dört tekerlekten çekiş fonksiyonları (4A, 4H, 4L) arasından seçim yapılabiliyor.

Ayrıca bilgi-eğlence ekranı üzerinden 6 farklı sürüş modundan biri seçilebiliyor:

1.Normal sürüş modu: 4A varsayılan çekiş modudur. Günlük sürüş koşulları için en uygun sürüş keyfi, konfor ve güvenlik şartlarını sağlar. Bu modda iken diğer modlar seçilebilir. Arka diferansiyel kilidi 40km/h’nin altındaki hızlarda devreye alınabilir.

2.EKO sürüş modu: 2H varsayılan çekiş modudur. Yakıt tüketimini düşürerek menzili artırır. Eko modundayken 4L seçilemez. Diğer çekiş modları seçilebilir.

3.Çekme / taşıma sürüş modu: 4A varsayılan çekiş modudur. Şanzımanın ağır bir yük çekmeye uygun şekilde çalıştırılmasını sağlar. Vites değiştirme sıklığının azaltılabilmesi için vites sadece yüksek motor hızlarında artırılır. Yokuş aşağı giderken motor freni etkisi artırılır. Diğer modlar seçilebilir.

4.Kaygan zemin sürüş modu: 4A varsayılan çekiş modudur. Gevşek ve kaygan zeminlerde devreye alınabilir. Bu modda aracın gaz pedalına tepkisi azaltılır ve kaygan zeminlere uygun olarak vites değişimi sağlanır. 2H çekiş modu seçilemez, 4H ve 4L seçilebilir.

5.Çamur / arazi sürüş modu: 4H varsayılan çekiş modudur. Arka diferansiyel kilidi otomatik olarak devreye alınır. Aracın performansını çamurlu, engebeli veya eğimli arazide sürüşe uygun hale getirir. 4L çekiş modu seçilebilir, 4A ve 2H seçilemez.

6.Derin kar / kum sürüş modu: 4H varsayılan çekiş modudur. Arka diferansiyel kilidi otomatik olarak devreye alınır. Yumuşak, kuru kum veya derin karda arazi sürüşü için uygundur. Bu mod, aracı derin kar veya kumdan çıkarmaya yardımcı olur. 4L çekiş modu seçilebilir, 4A ve 2H seçilemez.

ESP, Yokuş İniş Desteği ve diferansiyel kilidi de üç ayrı düğme aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Yeni Amarok’ta Style donanım seviyesinden itibaren anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği bulunuyor.

Premium rahatlık ve konfor: Harman Kardon ses sistemi ve deri koltuklarAmarok PanAmericana ve Amarok Aventura’da standart olarak sunulan sub-woofer dahil sekiz hoparlör ve 640 watt müzik gücüne sahip premium Harman Kardon ses sistemi Yeni Amarok’u adeta bir konser salonuna dönüştürüyor. Zarif kontrast dikişlere sahip yüksek kaliteli deri görünümlü gösterge paneli de aynı şekilde Style Plus, PanAmericana ve Aventura’da standart olarak bulunuyor.

Araçtaki premium algısı, koltuklarla da destekleniyor. Yeni Amarok’un ergonomik olarak tasarlanmış sürücü ve ön yolcu koltuğu, PanAmericana ve Aventura’da elektrikli olarak 10 farklı yöne ayarlanabiliyor. Aracın arka kısmı da üç yetişkin yolcu için yeterli genişlik ve konfor sunuyor.

Arka kısımda 879 mm’ye varan diz mesafesi ve 1.381 mm’lik omuz genişliğiyle üç yetişkine yetecek alan bulunuyor.

Çok yönlü kullanım için ideal

Yeni Amarok, 1,19 tona kadar taşıma, 3,5 ton çekiş kapasitesi ve fonksiyonel yükleme alanı sayesinde akla gelebilecek her türlü zorlu görevin üstesinden gelmeye hazır. Yeni çekiş sistemi, sürüş asistanı ve kontrol sistemleri, kanıtlanmış pick-up sağlamlığı ve çok yönlü kullanılabilen yükleme alanıyla Yeni Amarok ideal bir araç niteliğinde.

Daha fazla yaşam alanı

5.350 mm uzunluğuna sahip Yeni Amarok, bir önceki neslinden 96 mm daha uzun. 173 mm artışla 3.270 mm’ye ulaşan aks mesafesi daha fazla yaşam alanı anlamına geliyor. Yeni Amarok’un yaklaşma açısının 30 dereceye, uzaklaşma açısının 26 dereceye ve sudan geçme yüksekliğinin 80 cm’ye çıkarılmasıyla offroad kabiliyetleri de artırılmış durumda. Yeni Amarok’un dönüş dairesi çapı ise 12,9 metre.

Geniş yükleme alanı ve 1,19 tona kadar yük kapasitesi

Yeni Amarok’un yük bölümü etkileyici derecede geniş. Tekerlek yuvaları arasında 1.227 mm’lik genişliğe ve 1.651 mm’lik yükleme uzunluğuna sahip olan yük bölümü, yana veya uzunlamasına yüklenecek bir Euro palete yetecek alanı sunuyor.

Yükleme alanının her iki tarafında üç sabit yük kancası bulunuyor. Altı adet kancanın toplam yük çekme kapasitesi 400 kg.

Aventura donanımında yük bölümünde standart olarak sunulan, tek tuşa basarak kolayca açılıp kapatılabilen elektrikli sürgülü kapak sayesinde, yük ve eşyalar güvenli bir şekilde taşınabiliyor

ARABA SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir