Stellantis 2022 Yılını Rekor Finansal Sonuçlarla Kapattı

Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, 2022 yılını global çapta büyüme rakamlarıyla kapattı. Grubun net gelirleri, %18’lik artış ile 179,6 milyar Euro’ya ulaşırken, düzeltilmiş faaliyet geliri (AOI) ise %13 marj ve tüm segmentlerdeki kârlılık ile ciddi oranda artarak 23,3 milyar Euro oldu. Yalnızca otomotiv değil, mobilite çözümleriyle de 2022 yılında dikkatleri üzerine toplayan grubun net kazancı %26’lık artışla 16,8 milyar Euro oldu. 2022 yılında güçlü kârlılık ve net nakit sinerjisi ile 7,1 milyar Euro endüstriyel serbest nakit akışı yakalayan Stellantis, yaklaşık olarak 5,0 milyar Euro net nakit faydası elde etti. Bütün bunların yanı sıra 61,2 milyar Euro’luk kullanılabilir güçlü bir likiditeye sahip olan Stellantis’in hissedar onayına tabi olarak ödeyeceği temettü miktarı 4,2 milyar Euro oldu.

Ocak 2021 tarihinde kurulan, global otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük grupları arasında yer alan Stellantis N.V., yenilikçi, sürdürülebilir çözümler ve mobilitenin geleceğine şekil verecek çalışmalarıyla 2022 yılını geride bıraktı. 2022 yılı finansal dönemi için rekor sonuçlar yayımlayarak birleşme sinerjilerinin gerçekleşmesini hızlandıran grup, ilk günden itibaren yürütme hızına net biçimde odaklanarak sağlam bir ticari performans inşa etti. “Dare Forward 2030” stratejik planını hız kesmeden uygulamaya devam eden Stellantis, mobilite özgürlüğünü korumaya da devam ediyor. Stellantis CEO’su Carlos Tavares; “Finansal sonuç rekorlarımızla, Dare Forward 2030 stratejik planına odaklanmış bir şekilde, elektrikliye geçiş stratejimizin Avrupa’daki etkinliğini kanıtladık. Artık, 2023 yılından itibaren Kuzey Amerika’da ilk tamamen elektrikli araçlarımızla aynı dönüşüm yolculuğuna liderlik edecek teknolojiye, ürünlere, hammaddelere ve batarya ekosistemine sahibiz. Daha sürdürülebilir bir geleceğe katkılarından dolayı her bir çalışanımıza ve ortaklarımıza derin şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Mart 2022 yılında tanıtılan, Dare Forward 2030, şirketin net gelirlerini 2030 yılına kadar (2021’e kıyasla) ikiye katlayarak 300 milyar Euro’ya çıkarma ve aynı zamanda 10 yıl boyunca çift haneli Düzeltilmiş Faaliyet Geliri (AOI) marjlarını sürdürme hedefini sağlayacak üç temel sütun üzerine inşa ediyor.

ÖNEMSEMEK(CARE): Stellantis, 2021 yılına kıyasla 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yarı yarıya azaltma ve 2038 yılına kadar karbon net sıfıra ulaşma hedefine sahip. Şirket, 2022 yılında endüstriyel ve gayrimenkul (Kapsam 1 ve 2) karbon ayak izini %11 azalttı. Müşteri memnuniyetinde 1 numara olma yolunda ilerleyen Stellantis, son kullanıcıya aracını teslim ettikten üç ay sonra araç kusur oranlarında yaklaşık %30’luk bir azalma kaydetti. Şirketin önemli İK süreçlerinin tümü, çeşitlilik ve kapsayıcılık taahhütleriyle uyumlu hale getirildi ve liderlik pozisyonlarının %27’si kadınlar tarafından yönetiliyor. Şirket, 2025 yılına kadar bu oranı %30’a taşımayı hedefliyor.

TEKNOLOJİ(TECH): Stellantis’in elektrikliye geçiş hamlesi, global l batarya elektrikli araç (BEV) satışlarında yıldan yıla %41 artışla 2022’de 288.000 araca ulaştı. Şu anda sunulan 23 BEV araç ile BEV ürün gamı 2024 yılının sonuna kadar ikiye katlanarak 47’ye ulaşacak. Şirket, 2030 yılına kadar dünya genelinde 75’in üzerinde BEV model ve dünya genelinde 5 milyon BEV satışı hedefliyor. Stellantis, EU30 Ticari Araç BEV satışlarında 1. ve EU30 genel BEV satışlarında 2., Fransa’da Peugeot e-208 ile 1. oldu.

Şirket, Automotive Cells Company, Samsung SDI ve LG Energy Solution ile birlikte beş gigafabrika (üçü Avrupa’da ve ikisi Kuzey Amerika’da) kurmak üzere konumları onayladı. Hammaddelerin dikey entegrasyonu odak noktası olmaya devam edecek. Ayrıca Vulcan Energy, Controlled Thermal Resources, Alliance Nickel Limited (eski adıyla GME Resources Limited), Element 25 ve Terrafame ile ayrı anlaşmalar imzalandı.

Stellantis, Archer ile stratejik ortaklığını derinleştiriyor. Şirket, Archer’ın amiral gemisi elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı olan Midnight’ı kentsel ulaşımı hafifletmeye yardımcı olmak üzere birlikte üretme planlarını açıkladı. Şirket, hidrojenle çalışan çözümlerin gelişimini hızlandırmak için sıfır emisyonlu hidrojen ulaşımında dünya lideri Symbio’dan hisse satın almayı planladığını açıkladı. Stellantis Ventures ayrıca 10 adet start-up yatırımı yaptı. 2023 yılında üç proje pazara sunulacak.

Stellantis’in yazılım geliştirmeleri, Amazon, Foxconn ve Qualcomm ile derin ortaklıklar, 1.500’ün üzerinde yazılım mühendisinin işe alınması ve Yazılım ve Veri Akademisi’nden yaklaşık 700 mezunla sağlam bir zemin kazandı. Bu arada STLA Brain, STLA SmartCockpit ve STLA AutoDrive yazılım platformlarının geliştirilmesi de devam ediyor. Prototip yol testleri 2023’ün ikinci yarısına kadar devam edecek ve teknoloji üretimine ise 2024’ün sonunda başlanacak. Stellantis, aiMotive’in satın alınmasıyla yapay zekâ ve otonom sürüş çekirdeği teknolojisini geliştirdi. Satın alma, BMW ve Waymo ile mevcut çalışmaları tamamlıyor.

Yazılım büyüme stratejisi, iş hacmi 2021 yılına kıyasla 2022 yılında %25 büyürken, 20 milyar Euro’luk Net Gelir ve ∼%40 Brüt Kar Marjı olan 2030 hedeflerine ulaşma yolunda ilerliyor. Yıl sonunda, Stellantis’in para kazanılabilir bağlantılı araç parkı (5 yıllık hareketli araç parkına dayanıyor) yaklaşık 13 milyon araçtı. Hedef, 2030 yılına kadar 34 milyon’a ulaşmak. Ayrıca STLA Beyin ve standardizasyon çabaları ile eski sistemlerden ve çözümlerden araç başına ECU’ları >%50 oranında azaltmayı öngörüyor.

ARABA SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir