Kusursuz tasarımı ve sportif duruşuyla Ford Focus Hatchback zirvenin yeni sahibi

Sportif görünüşüyle dikkat üzerine çeken Focus Hatchback ST- Line 1.5 litrelik dizel motoru ve araç içi konforuyla sürücülerden tam not almaya başardı.  Sessiz yol tutuşu, akıcı bir şekilde hızlanan yeni motoruyla adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor.

Ford’un yeni nesliyle satışına başladığı Focus, başarılı özellikleri koruduğu gibi eksiklerini de tamamlayarak kendini geliştirmiş. Sportif sürüş özellikleriyle dikkat çeken araç, güçlü dizel motoruyla düşük tüketim değerlerine imza atarak yakıt dostu olduğunu bize gösteriyor.

ABD’li otomotiv üreticisi Ford, kompakt sınıftaki başarılı modeli Focus’u, yeni nesliyle yollara çıkarmaya başladı. Sınıfının en iyi sürüşüne sahip otomobili olarak anılan Focus, yeni nesliyle farklı alanlarda da rakiplerini terletmeye başlıyor. Bu ay konuğumuz olan Focus Hatchback (HB), ST-Line donanımı ve Ada mavi isimli etkileyici rengiyle kompakt sınıfın en sportif tasarımlı otomobillerinden biri haline gelerek otomobil tutkunlarına kendini hayran bırakıyor.

SPORTİF ÇİZGİLER BAŞARILI

4.38 metrelik uzunluğu, 1.83 metrelik genişliği ve 1.45 metrelik yüksekliğiyle sınıfının iri modellerinden olan yeni Focus HB, daha ilk bakışta bunu hissettiriyor. Sportif çizgilerle şekillendirilen karoser, geniş ön ızgara, kenarlara yerleştirilen sis farları, iri farlarıyla ve kıvrımlı motor kaputuyla dikkat çekici bir görünüme sahip olduğunu belirtelim. Sportif 18 inçlik alaşım jantlar, yüksek omuz çizgisi ve geniş camlar profildeki detaylar arasında göze çarpıyor. Arka bölümde ise bagaj üstü spoyler ve çift egzoz çıkışı aracın karakterini ortaya koyuyor.

İÇ MEKAN OLDUKÇA FERAH

Focus HB iç mekanı da tamamen yenilenerek kendine farklı bir hava katmış. Kokpitin ortasına yerleştirilen 8 inçlik renkli dokunmatik ekran kullanışlı ve hızlı çalışıyor. Kırmızı renkli dikişler ve sportif koltuklar ST-Line’a özel. Dairesel vites kumandası, orta konsoldaki ferahlığı artırmış ve bolca eşya gözüne yer açılmış. Vites kumandasının arkasına sürüşle ilgili sistemlerin iptal tuşları yerleştirilirken orta konsolun en alt kısmında, kablosuz şarj sistemi için bir bölme sunuluyor. Ön rezistansı ve direksiyon ısıtma fonksiyonu da bulunan otomobilin opsiyonel olarak sunulan B&O ses sistemi de oldukça etkileyici duruyor.

1.5 LİTRELİK DİZEL MOTOR

Araçta görev yapan 1.5 litrelik EcoBlue motor, 120 beygir güç ve 300 nm tork üretiyor. Her ne kadar sportif tasarımlı bir otomobile yakışmasa da, 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen dizel ünite oldukça performanslı. 0’dan 100 km/s sürate 10.2 saniyede ulaşan 1394 kilogramlık otomobilin maksimum hızı ise saatte 196 kilometre. Akıcı şekilde hızlanan yeni motor, ilk çalıştırmanın dışında oldukça da sessiz olduğunu söyleyebiliriz.

SPOR TEPKİYE RAĞMEN KONFOR İYİ

Ara hızlanmalarda da yeterince seri olan otomobil, konforlu bir sürüş vadediyor. Bunda kuşkusuz geliştirilmiş tam bağımsız arka süspansiyon sisteminin katkısı büyük olduğunu belirtelim. Otomobilin sürüş keyfi ve konforu bir üst segmenti zorlayacak kadar başarılı. ST-Line ile gelen spor süspansiyon sistemi, yol tutuş yeteneğini artırırken konforu da belirgin şekilde bozmuyor. Sportif bir otomobili hatırlatan sürüş, sürücünün istediği tarzı rahatlıkla yerine getiriyor.

Ford Focus HB tasarım özellikleri

Enteresan bir şeyi söylemek istiyoruz. Yeni Ford Focus HB fotoğraflarında bu kadar iyi görünmüyor. Bu sadece bizim yorumumuz değil hemen hemen birçok kişinin benzer yorumu yaptığını söyleyebiliriz.  Yollarda onunla karşılaştığımız onlarca kişi fotoğraflarından çok daha iyi görünüyormuş yorumunu yaptı. Elbette test aracı ST-Line paketinde olduğu için çok iddialı görünüyor ama Ford Focus’un tasarımı bu donanıma sahip olmadığında bile çok iddialı…İlk çıktığı zaman yuvarlak hatlara sahip olmasıyla biraz eleştiri almıştı. Fakat yenilikler bazen zaman geçtikten sonra göze iyi geliyor. İşte Yeni Ford Focus HB bu araçlardan biri olduğunu kısa sürede kanıtladı. Ona hangi açıdan bakarsanız bakın sahip olmak istediğiniz sıfır kilometre bir araba görüyorsunuz. Kompakt HB sınıfının farklı oyuncusu olmasıyla bu sınıfta araç arayanlar için tasarım anlamında çok iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Ford Focus HB Yaşam alanı özellikleri

Bu bölüme geçtiğinde zaten beklediğinizi buluyorsunuz. Ford modelleri sportiflik anlamında her zaman tatminkar yaşam alanlarına sahip olmuştur. Bu durum yenilenin Ford Focus HB modelinde de aynen korunurken bir iki adım ileriye de gitmiş. Kompakt HB kalıplarından biraz daha geniş bir yaşam alanının sizleri beklediğini de belirtmek istiyoruz. Özellikle arka tarafta bu genişliği herkesin rahatlıkla fark edebileceğini düşünüyoruz. Ön tarafta sürücü ve yolcu arasındaki omuz mesafesinin iyi olması konforu artırıyor. Kokpit ve yaşam alanında kullanılan malzemelerin kalitesi oldukça yüksek. Bu yeni Ford Focus’u takip edenler ve bu özelliğinin nasıl olduğunu düşünenler için bu iyi bir özellik diyebiliriz

Ford Focus HB motor özellikleri

Yeni Ford Focus HB ST-Line’ın motor kaputunun altında yatan dizel ünite hem ekonomi hem de tüketim değerleriyle beğenimizi kazandı. Yeni Ford Focus’un motor kaputunun altında 1.5 litrelik dizel motor yatıyor. Bu motora oranlarını çok sevdiğimiz 8 ileri oranlı bir otomatik şanzıman eşlik ediyor. 120 beygir güç ve 300 Nm tork üreten motor bu hacmin beklentilerini karşılıyor. Açıklanan fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 10.2 saniyede gerçekleştirirken, son hızının 196 km/s olduğu belirtiliyor. Ortalama yakıt tüketimi için 4.3 litre gibi bir sonuç açıklanıyor. Yaptığımız test sırasında bizler 100 km karma yol şartlarında 5.9 litrelik tüketim sonucunu gördük.

Ford Focus HB ve yol tutuş özellikleri

Ford yıllardır marka genlerinde bulunan güvenli ve keyif veren sürüş özelliklerini aynen koruyor. Bunu yapmaları onların en büyük artıları arasında yer alıyor.  Tasarım, yaşam alanı, kullanışlılık gibi detaylar elbette çok önemli gibi görünmüyor olabilir. Ancak günümüzde kullanıcıların büyük bir bölümü için güvenli sürüş ve keyif veren sürüş olmazsa olmaz detaylar arasında yer alıyor. Yenilenmiş Ford Focus HB bu konuda birçok rakibinin önüne hiçte zorlanmadan çıkabiliyor. Elbette bunu yaparken konfordan da ödün vermiyor. Bu aracın süspansiyon sistemi yollarda karşısına çıkan kasis, çukur, parke taşlı detaylar gibi durumlarda yaşam alanında bulunanların konforunu hiç bozmuyor. Bu gibi sürüşler sırasında yaşam alanına rahatsızlık ne darbe ne de gürültü olarak neredeyse hiç yansımıyor.

ULAŞIM SEKTÖRÜ /ÖZEL HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir