Hem kullanışlı hem görüntüsüyle göz dolduruyor: Fiat Egea Sedan Hibrit


Araba sektörü okuyucuları için Fiat Egea Sedan Hibrit geçtiğimiz günlerde test ettim, öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki dinamik ve iddialı görünümüyle çok dikkat çekici. Bir sürücünün tüm ihtiyaçlarına karşılayan Egea Sedan geniş ve rahat iç yapısıyla ailelerin vazgeçilmesi olmaya başladı. Test aracımızı aldığımız ilk andan itibaren kalite ve konforu fazlasıyla hissediyorsunuz.

Türkiye’nin en çok tercih edilen modellerinden olan Egea, Türkiye’de en çok tercih edilen versiyonu olan sedan karoser ile karşımızda. Yeni hibrit motor artık daha gelişmiş güvenlik donanımlarıyla da satın alınabiliyor.

Geniş aile olan ve arazide de başarılı işler yapmak isteyen ailelere Cross Wagon versiyonu hizmet veriyor. Ön yüzde ufak değişim yaşayan model, Cross eklentisiyle çamurluk dodiklerine ve kapı altı eklentilere kavuşuyor. Ön ve arka tamponda sunulan eklentileri de es geçmemek gerek. Arka bölümde geniş bir bagaja açılan kapak var. Bagaj hacmi ise 520 litre olarak belirlenmiş.

DİKKAT ÇEKEN ŞIK BİR KOKPİT

Kokpitte il olarak yeni tasarım direksiyon simidi dikkat çekiyor. Ancak direksiyon üzerindeki logo eski logo ile birebir aynı. Dışarıdaki logoların yeni buranın eski logo olması biraz garip. Dijital gösterge paneli oldukça güzel.  Grafikleri de başarılı olan bu ekranın hemen yanında büyük multimedya ekranına da yer verilmiş. Vites önünde ve kapı iç ceplerinde yeteri kadar alan sunulmuş. Önde ve arkada sunulan hacim ise oldukça başarılı. Malzeme kalitesi ve işçilik ise sınıf standartlarında. Kokpitte tek farklılık ise hibrit sistemi kontrol eden buton oluyor.

YAKIT KONUSUNDA OLDUKÇA CİMRİ

Egea yeni 1.5 hibrit benzinli makinanın yanında, 1.0 benzinli ve başarılı 1.6 litre dizel makine ile geliyor.  Test konuğumuz olan 1.5 litre hibrit motor 130 Bg güç ve 240 Nm tork üretiyor.  7ileri otomatik şanızman ile kombine edilen model  0-100 Km/s hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlayan model  tüketim verisi olarak ise 5.4  litre ile karşımızda.

GÜVENLİK KONUSUNDA EN DOLUSU

İleri sürüş destek sistemleri (ADAS) ile donatılan hibrit motorlu Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’,’ Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’ gibi güvenlik donanımlarını Urban (orta) donanım seviyesinden itibaren seçilebilir hale getiriyor. Hayatı kolaylaştıran “Anahtarsız giriş ve çalıştırma”, “kablosuz akıllı telefon şarjı”, “kablosuz multimedya bağlantısı” ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ile (Sedan gövde tipinde) “otomatik bagaj açma sensörü” gibi özellikleri ise yine Lounge versiyonunda sunulmaya devam ediliyor.

TEST SÜRÜŞ İZLENİMİ /ARABA SEKTÖRÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir