Türkiye’nin “En Çok Tercih Edilen Otomobili” ünvanına sahip Fiat Egea Cross’u test ettik

Duyguları harekete geçiren tasarımı ve dinamik yapısıyla hem gençlere hem de ailelere hitap eden “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” ünvanına sahip Fiat Egea Cross’u test ettik.

Dış Tasarım

Güçlü ve kendine has tasarımıyla dikkat çeken Egea Cross, ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonunu ve dinamik tasarımını vurgulayan bir tasarıma sahip olduğunu gösteriyor.  Yeniden yorumlanan ön ızgara ilk olarak dikkat üzerine çekiyor. Izgarada yer alan diğer önemli yeniliği ise yeni logo oluşturuyor. Fiat yazısından tasarlanan bu logo yenilikçi yaklaşıma işaret ediyor. Fiat Egea model ailesinin farları yeniden tasarlanırken, tüm gövde seçeneklerinde, hem ön hem de arkada kullanılan LED teknolojisi otomobile daha modern bir görünüm kazandırmakla kalmıyor, aktif ve pasif güvenliği de artırıyor. Önde Full LED far teknolojisi gelişmiş görünürlük ile sürüş güvenliğine katkı sağlarken, aynı zamanda otomobilin enerji tüketimini, dolayısıyla CO2 emisyonlarını azaltıyor. Krom detaylarla zenginleşen ön tamponun alt bölümü de yeni bir görünüm sergiliyor. Aracın yenilenen tasarımı daha modern bir görünümlü ve elmas kesimli yeni 17 inç alaşım jantlarla destekleniyor.

 İç Tasarım

Fiat markasının Crossover tasarım diliyle tasarlanan Egea Cross’da gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri ve 10 inç dokunmatik ekrana sahip beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi yer alıyor. Kullanıcılarına pratik ve kullanışlı bir sürüş deneyimi sunmaya hazırlanan modelde, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan beşinci nesil Uconnect 5, kişiselleştirilebilir profillerle 5 adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı yer alıyor. Multimedya sistemi, tıpkı ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi aynı anda iki telefonu Bluetooth üzerinden bağlama olanağı da sunuyor. Egea Cross, 10 inç dokunmatik ekranının yanı sıra, standart olarak sunduğu anahtarsız giriş & çalıştırma ve kablosuz şarj özelliği sayesinde kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Egea Cross, aynı zamanda tüm Egea Ailesi gibi sınıfının en zengin güvenlik özelliklerini de kullanıcısına sunuyor. ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’ ‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’, ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ve Ön park sensörleri gibi özellikler sunan Cross yenilikçi ve modern bir yapı sergiliyor.

Performans

Egea Cross, düşük tüketim yakıt tüketimine sahip 1.6 litre MultiJet motor DCT şanzıman ile kombine edilmiş 1500 d/d’da 320 Nm torku kullanıma sunuyor. DCT şanzıman, sürüş koşullarına bağlı olarak vites oranını sürekli ve kademesiz olarak düşük hızdan yüksek hız aralığına sarsıntısızca değiştirebiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.1 saniyede gerçekleştiriyor. Maksimum 206 km/s hıza çıkabiliyor. Sonuç olarak: yeni nesil dizel otomatik vites kombinasyonu ile hem bayan hem de şehir içi trafikte keyifli Crossover araç sürmek isteyenlerin tercihi olabilecek bütün unsurlara sahip yıllarca sorunsuzca hiç eskimeyecek tasarımı ile size eşlik edecek Crossover bir araç diyebilirim, ilk fırsatta size en yakın Fiat bayisine giderek aracı incelemenizde hatta test sürüşüne çıkmanızda fayda görüyorum.

FUNDA BİNGÖL / ARABASEKTÖRÜ

Anahtar Kelime: , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir